HomeČlánky › Turecko obecně

Turecko obecně

Turecká republika byla založena v roce 1923, jedná se o demokratický stát. Rozkládá se na pomezí dvou kontinentů, z větší části (asi z 97 %) leží v Malé Asii, z té menší v jihovýchodní Evropě. Tyto dva kontinenty jsou od sebe odděleny dvěma průlivy – Dardanely a Bospor a Marmarským mořem. Země sousedí s Gruzií na severovýchodě, s Arménií, Íránem a Ázerbájdžánem na východě, na jihovýchodě sdílí Turecko hranice s Irákem a Sýrií a na západě s Bulharskem a Řeckem. Tureckou pevninu omývá moře Středozemní, Egejské a Černé. Celková rozloha země je kolem 810 000 km2 a žije zde asi 68 milionů obyvatel.
Hlavním městem Turecka je Ankara s 3,2 miliony obyvatel. Největším městem je ale Istanbul, kde žije téměř 9 milionů obyvatel. Dalšími velkými městy jsou například Izmir, Bursa nebo Adana.
Úředním jazykem v Turecku je turečtina, mluví jí přes 40 milionů obyvatel. Dalším tureckým jazykem je kurdština, která patří do iránské větve indoevropských jazyků. Kurdštinou mluví hlavně obyvatelé žijící ve východní části země. V turistických destinacích není problémem se domluvit německy a anglicky nebo francouzsky.
Oficiální měnou je turecká lira (TRY). Jedna lira odpovídá 100 kurusům. Co se týče výměny peněz, českou korunu v tureckých směnárnách proměnit nelze. Proto je lepší si sebou brát hotovost v eurech nebo dolarech. Pokud budete chtít do země vyvézt více jak 10 000 € v hotovosti, budete nuceni prokázat jejich nabytí. Směnárny se nachází na každém letišti a v turistických destinacích. Výhodnější kurz naleznete ve velkých městech. Další možností je proměnit peníze v bankách. U některých turistických atrakcí je možnost platit rovnou eury a dolary, rizikem je ale přirážka, kterou si obchodníci mohou naúčtovat.
Největší část obyvatelstva tvoří Turci, kolem 87 %. Mezi 10 % populace v Turecku patří Kurdové, tato národnost je ale utlačována tureckými úřady, policií a armádou. Mezi menšiny žijící v této republice patří Arabové, Arméni, Čerkesové, Čečeni, Bulhaři a Řekové.
98 % obyvatelstva se hlásí k muslimské víře. Z nich je asi 80 % sunitů, zbylých 20 % tvoří šíité. Mezi náboženské menšiny patří křesťané a Židé.

Napiš názor