HomeČlánky › Počasí Turecko

Počasí Turecko

V Turecku je počasí velmi rozmanité. Celá země se dá rozdělit do tří oblastí. Oblast se středomořským klimatem se nachází u pobřeží Egejského a Středozemního moře, kde jsou teplá a suchá léta (teploty se pohybují od 25 do 35°C) a mírné a vlhké zimy (teploty dosahují v průměru 8 až 12°C). Ve vnitrozemní, východní a jižní Anatolii je kontinentální klima s velmi horkými a suchými léty a chladnými a dlouhými zimami se sněhovými srážkami (minimální teploty mohou dosáhnout až -40°C a sněhová pokrývka může v horských oblastech vydržet až 120 dní). Poslední oblastí je oblast Černého a Marmarského moře s mírným klimatem, kde jsou teplá léta se srážkami a mírné zimy.
Letní sezóna v Turecku začíná v květnu a končí asi v půlce října. Během těchto měsíců by se neměly vyskytovat trvalé deště. V oblasti jižní Anatolie přesahují nejvyšší teploty až 40°C, v Istanbulu se teploty pohybují okolo 30°C. Říjen a listopad jsou vhodnými měsíci pro poznávací zájezdy, teploty zůstávají na příjemných 20°C. V zimních měsících, tedy asi od prosince do začátku února dosahují teploty až 18°C, únor a březen jsou měsíci dešťů a teploty se pohybují okolo 20°C.
Většina letovisek se nachází u pobřeží Středozemního moře, menší část u moře Egejského. Teplota moře v letní sezóně neklesne pod 21°C, během nejteplejších dnů dosahuje teplota vody až 30°C.

Napiš názor