HomeČlánky › Doprava Turecka

Doprava Turecka

Do Turecka je možné přicestovat vlastním automobilem, autobusem, letecky, vlakem nebo trajektem.
Předtím, než se vydáte na cestu automobilem, je potřeba zajistit si všechny potřebné doklady, a to mezinárodní řidičský průkaz, technický průkaz a zelenou kartu – tzn. doklad, že jste zaplatili povinné ručení pro cestu do zahraničí. Pokud jste si automobil vypůjčili, musíte si také zajistit notářsky ověřený souhlas majitele dopravního prostředku k jeho užití (v angličtině). Nejčastější a také nejrychlejší cesta do Turecka vede přes Slovensko, Maďarsko, Srbsko, Černou Horu a Bulharsko. Z Prahy do Istanbulu je trasa dlouhá asi 1900 km a zabere kolem jednoho dne jízdy. Automobil je na tureckých hranicích zapsán řidičovi do jeho cestovního pasu. To platí pouze po dobu půl roku, poté je nutné automobil v zemi přihlásit. Až ze země odjíždíte, vozidlo musí řídit ta osoba, která ho v pasu má zapsaný. Co se týče tureckých pravidel silničního provozu, jsou obdobná jako v České republice.
Cesta vlakem do Turecka je poněkud nákladnější možností, hlavně pokud zakoupíte mezinárodní jízdenku. Pokud byste využili pouze vnitrostátních jízdenek a hranice překročili jiným způsobem, vyšlo by vás to mnohem levněji. Levnou variantou je například trasa Budapešť – Sofia – Istanbul. Přeprava vlakem je také časově náročná, cesta zabere asi dva dny.
V současnosti není žádným problémem vycestovat do Turecka autobusem. Z České republiky vyjíždí pravidelné autobusové linky, a to hned od několika dopravních společností. Doba cesty je různě dlouhá, záleží v kolika zastávkách autobus staví, ale pohybuje se okolo 20 hodin. Jedná se o levnější způsob přepravy do Turecka.
Cestování letadlem je nejrychlejší způsob, jak se do Turecka dopravit. Cesta zabere okolo dvě a půl hodiny. Nachází se tu hned několik mezinárodních letišť, ale finančně nejvýhodnější je letět přímou linkou do Istanbulu. Odtud není problém využít leteckých spojení s většími tureckými městy.
Další možností je využít dopravy trajektem, který do Turecka vyplouvá z italských, řeckých a kyperských přístavů.

Napiš názor