HomeČlánky › Kultura a příroda Turecka

Kultura a příroda Turecka

Turecko je z větší části hornatou zemí, nížiny se nachází spíše u pobřeží. Nejvyšším tureckým vrcholem  je hora Ararat, nachází se ve východní části země, kde leží také další vyšší hory. Na jihu se rozkládá pohoří Taurus, na severu Pontské hory.
Pobřeží v Turecku je tvořeno krásnými plážemi a je dlouhé asi 8000 km. Nejkrásnější a nejnavštěvovanější pláže se nacházejí na Turecké riviéře, mezi nejvýznamnější letoviska patří například Antalya, Belek, Konakli či Alanya.
Milovníky přírody zaujme fakt, že se v Turecku nachází mnoho národních parků. V některých parcích nenalezte jen chráněné druhy rostlin a živočichů, ale také významné archeologické památky – například v Národním parku Olympos Bey. V Národním parku Köprülü se nacházejí lesy cypřiše vždyzeleného, které nikde jinde ve světě již nenajdete.
Turisticky nejlákavějším místem Turecka je město Istanbul. V minulosti byl Istanbul nazýván také jako Konstantinopol, Byzantion nebo Cařihrad. Nachází se tu chrám Hagia Sofia neboli chrám Boží Moudrosti. Byl postaven před více jak 1400 lety, jeho zajímavostí je propojení křesťanských a muslimských prvků. Mezi další istanbulské památky patří Modrá mešita, která získala své jméno podle modrých dlaždiček, kterými je vyzdoben interiér budovy. Turisticky velmi oblíbeným cílem je Velký bazar, kde se nachází tisíce obchůdků a stánků se suvenýry, oblečeními, šperky či starožitnostmi.
Hlavní město Ankara je dalším oblíbeným cílem turistů. Nachází se zde citadela Hisar ležící na vrcholu kopce. Za návštěvu také stojí Muzeum anatolských civilizací, kde je umístěna nejrozsáhlejší sbírka chetitských artefaktů. Zajímavou stavbou je mešita Kocatepe se čtyřmi minarety, která je jednou z největších mešit na světě.
Chloubou univerzitního města Edirne je Selimova mešita se čtyřmi minarety vysokými 75 metrů a ozdobená 999 okny. Dalšími místy stojícími za návštěvu je například město Bursa s mnoha termálními lázněmi a minerálními prameny, město Iznik, Izmir, Pergamon či Pammukale.

Napiš názor